top of page

Aastakonverents“Upwards and onwards: 2023 year conference”


Juba suvel 2022 soovisin Inglismaale konverentsile sõita, kuid kahjuks viimasel hetkel selgus, et ei saa kohapeale sõita ning osalemine tuli ette võtta hoopis veebivahendusel.


18.-19.02.2023 toimus rahvusvaheline aastakonverents, kus oli osalejaid igast maailmapaigast. 12 hinnatud spetsialisti üle maailma andsid loenguid erinevatel teemadel. Põhiliselt sisaldasid need viimaste aastate/aastakümnete jooksul tehtud uuringu tulemusi ja spetsialistide oma kogemust (palju pilte ja videosid nt seljaoperatsioonidest, gastroskoopiast, hambaravist jne)


Sadu lehekülgi materjale - nii uut kui ka varasemaid teadmisi.


Nicolas De Brauwere - üle 30 aastase kogemusega veterinaar ja kirurg, kes juhib rohkem kui 10 aastat tiimi, kes on spetsialiseeritud loomade päästmise, taastusravi ja väärkoheldud hobuste hoolitsemisega.

Loengut andis põhiliselt infektsioonhaiguste, nende kontrollimise ja leviku takistamise teemadel, kuid juttu tuli ka erinevate haiguste kulust, olulistest punktidest mida alati meeles pidada ning jälgida, vaktsiinidest, Euroopa suurvõistlustel esinenud pandeemiast ja nende surmadest, FEI-st ja tulevikust.

Ka teavitati uutest suundadest, kuhu FEI viimastel aastatel Euroopa suurvõistlustel möllanud haiguste tõttu, liikumas on.


James Cooling - pikaajalise kogemusega suuliste ja valjaste sobitaja.

Loengus oli juttu kuidas õige valja ja suulise sobivus loob enesekindla ning turvalise kommunikatsiooni hobuse ja ratsaniku vahel. Suulise sobivus, valjaste sobivus ja nende disain(!) mõjutab hobuste biomehhaanikat, mugavust ja esitlust. Palju oli juttu ka vigastustest, mis on tekkinud näiteks liiga kõvasti kinnitatud kapslist, liiga tugevast ratsmekontaktist, valest suulisest (väga laialdane). Õige lähenemisega võetakse arvesse kõigepealt hobuse heaolu, et see ei tekitaks ebavajalikke erroreid. Juttu oli veel ka reaalsetest sobitamise punktidest, mida jälgida nii valjaste kui ka suuliste puhul (nt kõrvade suurus, omavaheline kaugus, kuklaluu). Hetkel ei ole välja töötatud valjaid, mis sobiks kõikidele hobustele!


Liam Gamble - hobuste kirurg ja seedetrakti spetsialist, kes uurib mikrobioota rolli kehas ja on võtnud enda põhihuviks seedetraktisüsteemi arengu ajas ning selle tervise. Rääkis mikrobiootast, seda mõjutatavatest punktidest ja muutustest. Bakterid ja putukad kehas, milleks nad on, mis on nende kasulikkus ning kuidas me saame neid kontrollida? Juhindudes mikrobioota töötamisest on hobuse jaoks oluline, et olemasolevate vahenditega suudame me mõjutada tervist paremaks.


Andrew Hemmings - hobuste neuroloog, kelle kireks on tuua neuroteadus hobuste omanikeni läbi hobuste treenimise ja heaolu. Tema põhi fookuseks üle 10 aasta on käitumise arendamine ja kognitiivsed testid, mida saaks rakendada kõigi puhul igapäevaste treeningute käigus. Viimased avaldatud lood uurivad seost geneetika, käitumise ja aju aktiivsuse vahel.

Põhiteemaks oli olemus vs üleskasvamise keskkond. Arusaam geenidest, anatoomiast ja nende toimimisest. Näitas viimaseid uuringuid ja tulemusi ajutreeningutest. Samuti jagas kuidas see kõik mõjutab ratsutamist, treenimist, esitust, juhtimist ja aretust.


Gillian Higgins - anatoomia ja biomehhaanika spetsialist, kelle kireks on hobused, anatoomia ja kõikide heade teadmiste jagamine. Viimaste aastate jooksul on loonud anatoomilisi mudeleid ja skulptuure ning videosid anatoomiliselt värvitud hobustest liikumas, mida kasutab õppematerjalina.

Kahel päeval rääkis ja kasutas oma loodud illustratsioone anatoomiast ja biomehhaanikast. Põhisisuks jäi tõukejõud ja keha kaasamine liikumisse ning anatoomilised ühendused peas ja kuidas see mõjutab keha.


Tony Hobden - freestyle muusika looja


Mark Johnson - barefoot’i spetsialist juba aastakümneid. On huvitatud terve hobuse keha omavahelisest tööst, kus kõik mõjutab kõike ja kõik on ühendatud kõigega.

“Kas me näeme, mida me vaatame?” ehk iga päev me vaatame oma hobuseid, kuid ikka keegi pöörab tähelepanu mingile punktile ja me vaatame uuesti oma värske pilguga. Ehk loengu eesmärk oli võtta kõik võimalikud igapäevased stsenaariumid, mis on mõjutatud hobuse jalast ning vaatame seda isetervenemise vaatenurgast. Loeng jõudis taas sinnani, et kõige parem valik on hobusele puhas barefoot, kui vajalik, siis barefoot + kabjasuss ning äärmisel juhul (ravi eesmärgil) rautus. Raske raud “varba otsas” ei mõju hästi liigestele, sidemetele, kõõlustele ning mõjutab ka hobuse biomehhaanikat.


Jessica Kidd - Euroopa hinnatud spetsialist hobuste kirurgia alal. On olnud kirurg üle 20 aasta ning hetkel on huvid pehmekoe ja ortopeedilised operatsioonid, diagnostika ning lonkeuuringu juhud, samuti ka tiinete märade ja varssade eest hoolitsemine.

Väga põhjalik ning värvikas (reaalsed videod operatsiooni etappidest) ülevaade paljudest diagnoosidest (k.a. Ülevaade enamlevinud ekslikutest diagnoosidest) ja nende erinevatest ravivõimalustest selja piirkonnas. Vähem värvikam ülevaade longetest vaagnavöötme piirkonnas, millised on diagnoosid ja ravivõimalused.


Clare MacLeod - hobuste toitumisspetsialist, kelle põhirõhk on õigel söötmisel + treenimisel, mis on tagab korras tervise. Teda paelub hobuse füsioloogia, mis on seotud toitumise ja treenimisega.

Söötmine “dieedi” korral ja keha tugevdamiseks. Kuidas saab parimal viisil toetada hobust, kes läbib luu -ja lihaskonna taastusravi? “Toitumine pole kõik, aga ilma selleta pole midagi.” Tema lemmiklause vastab tõele, eriti lihasmassi kasvatamisel, sest ainult söötmine, ei kasvata kunagi suurt, tugevat ja vastupidavat keha, kuid annab olulisi lülisid selle saavutamiseks koos treenimisega. Andis häid nippe, kuidas säilitada heas füüsises keha ja terve vaim, kellel on piiratud söömine või liikumine. Rääkis lähemalt erinevatest lisaainetest nii dieeditamise kui ka lihase kasvatamise korral.


Caroline Moore - treener, kelle hästi tõestatud treeningsüsteem on aidanud paljusid tema ratsanikke võidule. Rääkis lähemalt inspiratsioonist ja motivatsioonist, kuidas treenerid ja noorte õpetajad, saavad ning peaksid jätkuvalt püüdma pakkuda tipptaset.


Chris Pearce - veterinaaria kirurg ning hambaravi spetsialist Euroopas.

Tõendid hambaprobleemidest ja -vigastustest, mis on viinud hobuse halva käsitlemise, esitluse ja liikumiseni. Isegi kui tundub, et midagi on valesti, aga pealtnäha on kõik korras, siis vaata uuesti! Suur rõhk jäi suuliste ja valjaste poolt tekitatud vigastustele ning kuidas neid vältida. Mida üldse jälgida valjaste ja suuliste sobitamisel? Palju vigastusi tekib just hobuseomaniku enda süü läbi (liiga tugev kontakt või “saagimine”, liiga tugev kapsel, vales suuruses või anatoomiliselt ebasobiv varustus jne).


Robbie Richardson - barefoot’i spetsialist, kelle eeesmärk on luua terve ja hea hobune, kasutades oma kogemust värkimise, kabjasusside ja “komposiit”sussidega. Ühildades teadmised toitumise ja konditsiooniga.


Charlie Unwin - Spordipsühholoog, kes on treeninud paljude erinevate riikide ratsanikke (s.h. Mitmed olümpiamängude võitjad). Tema kirg inimese esitusele tuleb unikaalsel viisil, mis on mõjutatud oma karjäärist rühmaülemana rindejoonel Iraagis. Ta on huvitatud ideest treenida inimese aju ja panna see psühholoogiliselt kohanema veel paremini elus ettetulevate väljakutsetega. Miks iga ratsaspordi proffessionaalil on oma roll?Lisaks nendele pikkadele vestlustele, olid ka lühemad esitlused:

  1. Treening vees

  2. Miks temperatuuri mõõtmine ei ole vaid juba haige hobuse jaoks?

  3. Sadulavöö mõju liikumisel

  4. Anatoomia hobuse eesmisest ja tagumisest sisikonnast

  5. Psühholoogiline mõju esitlusele

  6. Haridus läbi Lorinery teaduse

  7. Ajalugu hobuse anatoomiast ja liikumisest

  8. Kuidas sobitada valjaid - punktid?

  9. Jalaravi

  10. 24 käitumist valus ratsahobuselt


Comments


bottom of page